Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Anglesey

Anglesey
Ynys Môn (velšsky)
Anglesey
Anglesey
LokalizaceIrské moře
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
• zeměWalesWales Wales
• administrativní hrabstvíAnglesey
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Největší sídloHolyhead
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anglesey nebo velšsky Ynys Môn [ənysmón] je ostrov o rozloze 714 km² při severozápadním pobřeží Walesu, oddělený od něj průlivem Menai. Tvoří zároveň jedno z velšských hrabství. V rámci Walesu je největším ostrovem, s výjimkou Irska také pátým největším ostrovem v okolí ostrova Velké Británie. Při jeho pobřeží se nachází i několik menších ostrovů, jež jsou součástí angleseyského hrabství; největším z těchto ostrovů je Holy Island.

Britannia Bridge je západnější ze dvou mostů, jež Anglesey spojují s pevninou

Jméno ostrova v angličtině nemá úplně jasnou etymologii; nejčastěji uváděný význam „Ostrov Anglů[1] dnes není přijímán. Jméno je v současné době vykládáno[2] – i s poukazem na historii osídlení přilehlých území – jako zkomolenina staronorského jména Öngullsey (buď „Ongullův ostrov“[3] anebo „Hranatý ostrov“[4]).

Hovoří se zde převážně velšsky. Metropolí ostrova je Llangefni, největším městem je však Holyhead. S waleskou pevninou je Anglesey spojen dvěma mosty, jež se přes ni klenou: Menai Suspension Bridge, postavený Thomasem Telfordem roku 1826, a dvakrát rekonstruovaný novější Britannia Bridge. Přes něj vede železniční trať spojující Holyhead se severoanglickým železničním uzlem Crewe.

Ostrov je oblíbeným turistickým cílem; příjmy z turistiky dnes krom tradičního zemědělství tvoří hlavní část finančních příjmů zdejších obyvatel. Mimo jiné tu leží obec Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, pyšnící se nejdelším místopisným názvem v Evropě.

  1. Staronorské ey znamená „ostrov“
  2. ROOM, Adrian. Placenames of the World. Jefferson: McFarland, 1997. Dostupné online. ISBN 0-7864-0172-9. Heslo „Anglesey“, s. 30. (anglicky) 
  3. Öngull je staronorské vlastní jméno, znamenající „rybářský háček“ (Old Norse Men's Names)
  4. Nebo též „Úhlový ostrov“, protože anglické (původně latinské) slovo angle znamená „úhel, hrana, roh, kout“

Previous Page Next Page






Anglesey AF Angleseġ ANG أنغلزي Arabic Англсі BE Ангълси Bulgarian Enez Mon BR Ynys Môn Catalan Anglesey (pulo) CEB ئەنگلیسی CKB Ynys Môn CY

Responsive image

Responsive image