Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Bibliotekarstvo

Aleksandrijska biblioteka (prikaz njemačkog umjetnika O. van Corvena, 19. stoljeće)

Bibliotekarstvo je interdisciplinarno ili multidisciplinarno područje koje se zasniva na različitim teorijskim pristupima i stručnim znanjima, uključujući skup vrijednosti i alata iz menadžmenta, informacijske tehnologije, obrazovanja, društvenih nauka i drugih sektora koji su povezani s bibliotekama, s ciljem olakšavanja pristupa podacima, informacijama, dokumentima, znanju, kao i njihovu organizaciju, čuvanje, medijaciju, pod odgovarajućim uvjetima, u cilju poboljšanja društva.

Ovaj pojam označava sve tehnike upravljanja i organizovanja biblioteka. Nije riječ samo o prikupljanju i čuvanju dokumentarne građe nego io praksama koje imaju za cilj da se ona učini dostupnom javnosti kako bi je mogla pregledavati.[1] No, ovaj naziv sve se češće napušta u korist izraza "nauka o bibliotekama" ili "bibliotekarstvo i nauka o informacijama" (engleski: LIS). Iako se bibliotekarstvo sve više spominje kao potkategorija, specijalizacija unutar nauke o informacijama, ono zaista ostaje teorijska i stručna disciplina koja se do danas još poučava i prakticira. Ima vlastita područja stručnosti iz kojih saznanja vuku druge informacijske nauke.[2]

  1. ^ "Bibliothéconomie | Enssib". enssib.fr (jezik: francuski). Arhivirano s originala, 16. 10. 2020. Pristupljeno 15. 10. 2020.
  2. ^ Guillaume Delaunay (decembar 2009). "La place de la bibliothéconomie dans l'organisation des connaissances et les classifications" (PDF). enssib.fr (jezik: francuski). Pristupljeno 15. 10. 2020.

Previous Page Next Page