Bioreaktor

Bioreaktor on seade või anum, milles valmistatakse või modifitseeritakse bioloogiliselt aktiivseid ühendeid ja elusolendeid[1] või viiakse nende abil läbi keemilisi protsesse.

Keerukuselt ulatuvad bioreaktorid lihtsatest anumatest (nagu Petri tass)[1] mahukate rajatisteni (nagu tänapäevane reoveepuhasti). Reaktori maht võib olla milliliitritest kuni sadade tuhandete kuupmeetriteni. Lisaks sobiva suuruse ja kujuga anumale kuulub bioreaktorite juurde mitmesuguseid seadmeid, mille abil saab aineid ja organisme lisada ja eemaldada, reguleerida reaktori pHd ning vedeliku- ja gaasivahetust, reaktori sisu segada, reaktsioonikeskkonda soojendada, jahutada, valgustada jne. Et operaatoril oleks reaktoris toimuvast ülevaade, on tarvis teha mõõtmisi, milleks paigutatakse reaktorisse mõõteseadmetega ühendatud elektroode ja sensoreid.[2] Lisaks võetakse reaktorist proove.

Üldiselt põhineb bioreaktorite töö ainuraksete (nii bakterite, vetikate kui ka seente), sageli nende koosluste, harvem ka kõrgemate organismide (näiteks taimede [3] või imetajate) elutegevusel. Kõrgemate organismide kasutamisel piirdutakse tihti mõne koe või elundi, mitte tervikorganismide kasvatamisega.[2] Reaktoris elavate organismide hulka nimetatakse kultuuriks.

  1. 1,0 1,1 Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega Tea on ilma tekstita.
  2. 2,0 2,1 Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega Cell on ilma tekstita.
  3. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega Sammal on ilma tekstita.

Bioreaktor

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne