Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Bunika

Bunika
Botanička ilustracija
Botanička ilustracija
Sistematika
CarstvoPlantae
DivizijaTracheophyta
RazredMagnoliopsida
RedSolanales
PorodicaSolanaceae
RodAtropa
VrstaA. belladonna
Dvojno ime
Atropa belladonna
L.

Bunika ili velebilje (crna bunika, otrovni noćurak lat. Atropa belladonna) je otrovna višegodišnja zeljasta biljka iz porodice velebilje Solanaceae, koja također uključuje paradajz, krompir i patlidžan. Porijeklom je iz Evrope, sjeverne Afrike i zapadne Azije. Njeno rasprostranjenje se proteže od Velike Britanije na zapadu do zapadne Ukrajine i iranske provincije Gilan na istoku. Također je naturaliziran ili uvedena vrsta u nekim dijelovima Kanade i Sjedinjenih Država.

Listovi i bobice su izuzetno toksični kada se progutaju i sadrže tropanske alkaloide atropin, skopolamin i hioscijamin.[1][2] Ovi toksini mogu izazvati delirij i halucinacije,[1][2][3] a koriste se i kao farmaceutski antiholinergični lijekovi. Čini se da su ovi tropan alkaloidi uobičajeni u porodici Solanaceae, jer su prisutni i u biljkama rodova Brugmansia , Datura i Hyoscyamus, iz iste porodice, ali u drugačijim potporodicama i plemenima od velebilja.

Atropa belladonna ima nepredvidive efekte. Protivotrov za trovanje beladonom je fizostigmin ili pilokarpin, isto kao i za atropin.[4]

  1. ^ a b Ulbricht, C; Basch, E; Hammerness, P; Vora, M; Wylie Jr, J; Woods, J (2004). "An evidence-based systematic review of belladonna by the natural standard research collaboration" (PDF). Journal of Herbal Pharmacotherapy. 4 (4): 61–90. doi:10.1080/J157v04n04_06. PMID 15927926.
  2. ^ a b "Belladonna". MedlinePlus, US National Institutes of Health. 23. 2. 2015. Pristupljeno 17. 10. 2017.
  3. ^ Kuhn, Cynthia; Swartzwelder, Scott; Wilson, Wilkie; Wilson, Leigh Heather; Foster, Jeremy (2008). Buzzed. The Straight Facts about the Most Used and Abused Drugs from Alcohol to Ecstasy. New York: W. W. Norton & Company. str. 107. ISBN 978-0-393-32985-8.
  4. ^ Potter, Samuel O.L. (1893). A Handbook of Materia Medica Pharmacy and Therapeutics. London: P. Blakiston's. str. 53. the antidote for belladonna is physostigmine or pilocarpine the same as for atropine.

Previous Page Next Page