Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Dieselgate

Budova firmy Volkswagen ve Wolfsburgu

Emisní skandál automobilky Volkswagen, nazývaný také Dieselgate, vypukl v září 2015 poté, co americká Agentura pro životní prostředí (US EPA) zveřejnila informaci o tom, že německá automobilka Volkswagen vybavila své automobily s dieselovými motory TDI softwarem, který rozpoznával, že motor pracuje v režimu odpovídajícím požadavkům laboratorních testů výfukových plynů a změnou nastavení motoru dočasně snižoval množství vznikajících oxidů dusíku (NOx), aby její vozy splnily zákonný limit.

V listopadu 2015 následně němečtí prokurátoři začali vyšetřovat podezření z daňových úniků spojených s emisním skandálem automobilky. Vyšetřování se týkalo nesprávných údajů o emisích oxidu uhličitého, které jsou důležitým kritériem při výpočtu daně u motorových vozidel.[1]

V únoru 2016 bylo oznámeno, že Volkswagen nezveřejní své hospodářské výsledky za minulý rok v březnu, jak bylo plánováno, a to v důsledku nevyřešených otázek týkajících se emisního skandálu. Ve druhé polovině dubna 2016 měla firma zveřejnit výsledky svého interního vyšetřování skandálu.

Volkswagen kvůli instalaci podvodného software čelil žalobám v několika zemích.[2] V březnu 2017 oficiálně přiznal vinu ve věci falšování emisních testů. V rámci dohody o urovnání skandálu měl zaplatit 4,3 miliardy dolarů a provést rozsáhlé reformy.[3]

V červenci 2017 americká vláda obvinila Giovanni Pamia, bývalého manažera Audi, že nařídil zaměstnancům vytvořit software umožňující falšování emisních testů.[4] Ukázalo se však, že i ostatní výrobci podváděli.[5]

  1. Německo prošetřuje kvůli kauze Volkswagen možné daňové úniky. Lidovky.cz [online]. 2015-11-24 [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 
  2. Volkswagen kvůli emisnímu skandálu odložil zveřejnění hospodářských výsledků za minulý rok. iROZHLAS [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 
  3. Volkswagen v USA oficiálně přiznal vinu za machinace s emisemi, aby mohl urovnat skandál. ČT24 - Česká televize [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 
  4. Další obviněný v kauze dieselgate. Bývalý manažer Audi nařídil falšování emisí, tvrdí USA. iROZHLAS [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 
  5. CHU, Jennifer; TECHNOLOGY, Massachusetts Institute of. Emissions from most diesel cars in Europe greatly exceed laboratory testing levels. phys.org [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Previous Page Next Page