Extremismus

Extremismus je politický směr požadující radikální změny, které většina společnosti nebo vládnoucí režim považuje za nepřijatelné. Extremisté se zpravidla vymezují proti stávajícímu systému a volají po jeho zásadní reformě, případně rovnou svržení. Jelikož však většinová společnost jejich myšlenky nesdílí, případně je vnímá rovnou jako zavrženíhodné, jsou často ostrakizováni, perzekvováni a odsuzováni do doby, než se jim podaří přesvědčit větší část společnosti k tomu, aby se přidala na jejich stranu. Poté následuje svržení, případně kompletní reforma dosavadního politického systému a extremisté nastolí zcela nový, během kterého se z těchto dřívějších extremistů stane vládnoucí většina a role extremistů se přenese na odpůrce tohoto nového systému.

Extremismus nemá žádnou přesnou definici. Vždy jde o ideologie, které jsou v dané společnosti nenormální a jdoucí proti hlavnímu (středními) proudu. Záleží tedy především na místních poměrech. Co je v jedné zemi považováno za extrémismus, v jiné může být zcela běžným většinovým názorem. A stejně tak se definice extrémismu mění i v čase. Nezřídka se stává, že extremisté, kteří byli dříve odsuzováni jako rozvraceči společnosti, nepřátelé státu, apod. jsou po změně politického systému rehabilitováni a naopak uznáni za hrdiny, kteří bojovali proti minulému režimu.

Při obecném užití nabývá termín extremista často pejorativního nádechu[1][2] – bývají jím označovány nejen velmi závažné jevy, ale i takové odchylky od středního proudu, jejichž nebezpečnost pro společnost je sporná nebo mizivá. Označené skupiny, jednání nebo ideologie jsou tak delegitimizovány, je navozen předpoklad neoprávněnosti jejich ústředních idejí či metod. Problémem pojmu extremismus je, že nemá v zásadě žádný konkrétní obsah,[3] neříká nic o tom, čeho chce subjekt dosáhnout, jak ani proč, jeho podstatou je pouze hodnocení.

  1. SCHNEIDER, Pavel. Kdo jsou skuteční extremisté? [online]. Britské listy, 2009-4-14 [cit. 2009-09-22]. Dostupné online. 
  2. BASTL, Martin. Balík, Stanislav; Kubát, Michal: Teorie a praxe totalitních a autoritativních režimů, Praha: Dokořán, s.r.o., 2004, 167 stran, ISBN 80-86569-89-6 - recenze [online]. Středoevropské politické studie, 2005 [cit. 2009-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  3. CHARVÁT, Jan. O extremismu s Janem Charvátem [online]. Respekt, 2009-9-11 [cit. 2009-09-21]. Dostupné online. 

Extremismus

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne