Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Finantsinstrument

Finantsinstrumentidega kaubeldakse börsidel (foto: Wikipedia)

Finantsinstrument (ingl financial instrument) on rahaline leping eri osaliste vahel. Raamatupidamisseaduse järgi on finantsinstrument leping, millega üks pool saab finantsvara ning teine finantskohustuse või omakapitaliinstrumendi.[1] Selliste lepingutega saab kaubelda, muuta või tasuda. Nendeks saab olla mõne ettevõtte osalus, nagu aktsia ja võlakiri, või keerulisem instrument, näiteks futuur, swap, forvard ja optsioon.

Finantsvara hulka kuuluvad erinevad asjad. Lihtsaim finantsvara on raha. Lisaks võib see olla lepinguline õigus saada teiselt osaliselt raha või muid finantsvarasid (nt mitmesugused nõuded ostjate vastu) või vahetada teise poolega eeldatavasti kasu saamise eesmärgil finantsvarasid. Samuti võib finantsvara olla mingi teise ettevõtte omakapitaliinstrument (nt teise ettevõtte aktsiad).

Finantskohustus on lepinguline kohustus tasuda teisele osalisele raha või muid finantsvarasid (nt kohustust tarnija ees) või vahetada teise poolega eeldatavasti kahju saamise eesmärgil finantsvarasid (nt tuletisinstrumente, mis on negatiivse õiglase väärtusega).

Omakapitaliinstrument on leping, mis annab õiguse osaleda ettevõtte netovaras. Netovara võib olla näiteks aktsia või aktsiaoptsioon.

  1. "RTJ 3 Finantsinstrumendid" (PDF).

Previous Page Next Page