Haka

Tento článek je o tanci. O fotbalovém klubu pojednává článek FC Haka.
Vyobrazení tance Haka jako tradičního rituálu z roku 1845
Novozélandský ragbyový tým tančící Haku
Vystoupení taneční skupiny Kahurangi Maori
Příslušníci 28. (maorského) praporu tančící haku v Helwánu po bitvě o Řecko na počest řeckého krále, 25. června 1941[1]

Haka je původně hromadný maorský tanec. Bývá také označován jako bojový tanec, protože býval tančen bojovníky před bitvou. Je doprovázen akustickými projevy tanečníků; pokřikem doprovázeným gestikulací rukou, podupáváním, křikem, grimasami, vyplazováním jazyka, vykulováním očí a podobně. Významem tance bylo dodání odvahy bojovníkům a zastrašení nepřítele.

Existují různé druhy bojové Haky - předváděné beze zbraní (známé jako haka taparahi) nebo se zbraněmi (peruperu). V dnešní době je Haka známa zejména z ragby, kde ji předvádí především tým Nového Zélandu (přezdívaný All Blacks), ale i Samoa aj. Jedná se o specifický druh společné mentální přípravy před bojem, jejím cílem je dosažení maximální bojovnosti a koncentrace na nadcházející zápas. V žádném případě nejde o pouhou zábavu pro diváky. Některé významnější porážky All Blacks na mistrovstvích světa (2007 s Francií, 2019 s Anglií) jsou kupř. spojovány právě s úspěšnou a vyzývavou reakcí soupeřů na jejich Haku.[2]

Poprvé byl tento tanec předveden novozélandskou reprezentací All Blacks v roce 1888.[2] Do roku 2005 tým All Blacks vždy předváděl Haka s názvem Ka Mate, V září 2005 při zápase proti Jihoafrické republice novozélandský tým předvedl nový tanec Haka: Kapa O Pango.

  1. FIELD, Michael. Colour brings new life to iconic Maori Battalion photo [online]. Stuff [cit. 2019-03-19]. Dostupné online. 
  2. a b The haka: a look back at England and other teams' responses to the All Blacks' challenge. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Haka

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne