Insomnie, také známá jako nespavost, je porucha spánku, při které mají lidé problémy spát. Mohou mít buď potíže usnout nebo spát tak dlouho, jak je potřeba.[1] Častým důsledkem insomnie je ospalost během dne, málo energie, podrážděnost a depresivní nálada.[1] Může vyústit ve zvýšené riziko silničních dopravních nehod nebo v problémy se soustředěním a učením.[2] Insomnie může být krátkodobá (může trvat dny nebo týdny) nebo dlouhodobá (více než měsíc).[2] Pojem insomnie má dvě možnosti: porucha zvaná insomnie a příznaky insomnie, a mnoho abstraktů randomizovaných kontrolovaných studií a systematických přehledů často neuvádí, ke které z těchto dvou možností se slovo insomnie vztahuje.
Insomnie se může objevit sama stejně jako může být výsledkem jiného problému. Podmínky, ze kterých může insomnie vzniknout, zahrnují[3][4] psychologický stres, chronickou bolest, srdeční selhání, hypertyreózu, pálení žáhy, syndrom neklidných nohou, menopauzu, některá léčiva a návykové látky jako například kofein, nikotin a alkohol. Mezi další rizikové faktory patří práce na nočních směnách a spánková apnoe[2]. Diagnóza je založená na spánkových návycích a vyšetření, jehož účelem je hledání příčin. Může být provedena spánková studie, aby se zjistily základní poruchy spánku. Může být proveden také screening za účelem zodpovězení dvou otázek: „Máte potíže se spánkem? a „Máte potíže usnout nebo se udržet ve spánku?“.
Typickou prvotní léčbou insomnie jsou spánková hygiena a změna životního stylu.[4] Ke spánkové hygieně patří důsledné dodržování doby spánku, klidná a tmavá místnost, vystavování se slunečnímu světlu během dne a pravidelné tělesné cvičení.[4] K tomu lze přidat kognitivně-behaviorální terapii.[4] Léky na spaní sice mohou pomoci, ale někdy jsou spojeny s úrazy, demencí a závislostí. Tyto léky se nedoporučuje užívat déle než čtyři nebo pět týdnů. Účinnost a bezpečnost alternativní medicíny je nejasná.
Insomnií trpí v daném období 10 až 30 % dospělých a v daném roce až polovina populace[5]. Asi 6 % lidí trpí insomnií, která není způsobena jiným problémem a trvá déle než měsíc[5]. Lidé starší 65 let jsou jí postiženi častěji než mladší jedinci, častěji jí trpí ženy. Popisy insomnie se objevují přinejmenším již ve starověkém Řecku[6].
Insomniak je člověk trpící insomnií.
<ref>
; citaci označené :2
není určen žádný text