Jonestown

Jonestown
Jonestown
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC-4
StátGuyanaGuyana Guyana
Jonestown
Jonestown
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha12 km²
Počet obyvateldnes již zaniklé sídlo, původně 1 005 (1978)
Správa
StarostaJim Jones
Vznik1974
ZakladatelJim Jones
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jonestown byla sektářská osada vybudovaná na severu Guyany sektou Chrám lidu. Záměrně byla postavena v hlubokém pralese daleko od jakékoliv civilizace a dokonce i vodních toků, aby byla co nejvíce izolovaná a nedostupná. Díky tomu prakticky vůbec nepodléhala jakékoliv státní kontrole a byla de facto zcela autonomním územím se svými vlastními zákony a pravidly.

Osada byla řízena vůdcem sekty Jimem Jonesem, který ji vedl jako beztřídní, rovnostářské komunistické společenství. A obzvláště se zde zakládalo na rasové rovnosti. Což do sekty a samotného Jamestownu přivádělo hlavně afroameričany, kteří už byli otrávení v tehdejší době velmi častým a běžným rasismem. Jonestown vnímali jako útočiště, kde konečně budou žít ve společnosti, ve které se budou cítit plnohodnotní a respektovaní. Bylo zde však i mnoho bílých, a to ze všech sociálních vrstev.

Původně mělo jít o jakýsi utopistický ráj, harmonickou komunitu, kde jsou všichni jedna velká rodina. Jim Jones však už velmi brzo začal podléhat opojení absolutní mocí, kterou nad celou osadou měl. Stal se posedlý touhou mít nad všemi obyvateli osady naprostou kontrolu a udělat si z nich zcela oddané loutky. Což se mu dařilo, a to i navzdory tomu, že životní podmínky v osadě začínaly mít čím dál více charakter velmi tvrdého totalitního režimu.[1]

James Jones si zvykl obyvatele osady vnímat nejen jako svoji komunitu, ale přímo jako svůj osobní majetek a jakési svoje nevolníky. A když po necelém roce fungování osady vůbec poprvé přišla státní kontrola ze Spojených států, protože obyvatelé osady byli američtí občané a panovaly domněnky, že zde dochází k rozsáhlému porušování lidských práv, propadl panice. Během její návštěvy se snažil o vytvoření falešného dojmu že je zde vše v pořádku, tzv. Potěmkinovy vesnice. Na poslední chvíli, kdy už tato delegace měla odlétat, však prý zpanikařil. Měl mít strach, že velmi špatné podmínky v osadě nakonec stejně vyjdou na povrch. A osada bude následně zrušena a on tím pádem přijde o svoji komunitu tisícovky zcela oddaných lidí. A tak měl údajně nařídit celou tuto zahraniční delegaci zavraždit, včetně všech uprchlíků, kteří se společně s touto delegací rozhodli odjet z Jonestownu.

Vzápětí si však uvědomil, že po téhle události je osud jeho, jakožto i celého Jonestownu definitivně zpečetěn. Je jen otázka času, než dorazí armáda, sekta bude rozpuštěna a on bude zatčen a souzen nejen za všechny činy, kterých se jeho vůdce této sekty dopustil. Jako jediné východisko z této situace vnímal sebevraždu. A v rámci své naprosté zvrácenosti se rozhodl, že s sebou vezme i všechny členy sekty. Téměř tisícovce svých oddaných, všem obyvatelům osady, nařídil aby spáchali sebevraždu společně s ním. Tato událost je považována za vůbec největší dosud zaznamenanou hromadnou sebevraždu. Nutno však zmínit, že zdaleka ne všichni tuto sebevraždu spáchali dobrovolně. Mnozí k ní byli donucení násilím, případně byli rovnou zavražděni svými více zfanatizovanými kolegy. Spíše se tedy jedná ve skutečnosti o masovou vraždu, nikoliv sebevraždu, jak je často vykreslováno médii.[1][2]

  1. a b Největší hromadná sebevražda v dějinách: od tragédie uteklo právě 31 let. iDNES.cz [online]. 2009-11-17 [cit. 2024-12-05]. Dostupné online. 
  2. Masová sebevražda stovek sektářů. Kdo v Jonestownu protestoval, dostal injekci jedu. Aktuálně.cz [online]. 2018-11-18 [cit. 2024-12-06]. Dostupné online. 

Jonestown

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne