Kapton je poliimidni film kojeg je razvio DuPont krajem 1960-ih i koji ostaje stabilan (izolirano) u širokom rasponu temperatura, od -269 do +400 °C .[1][2] Kapton se, između ostalog, koristi u fleksibilnim štampanim pločama (fleksibilna elektronika) i svemirskim pokrivačima, koji se koriste na svemirskim letjelicama, satelitima i raznim svemirskim instrumentima.
Hemijski naziv za Kapton K i HN je poli (4,4'-oksidifenilen-piromellitimid). Proizvodi se iz kondenzacije piromelitnog dianhidrida i 4,4'-oksidifenilamina. Kapton sinteza je primjer upotrebe dianhidrida u koračnoj polimerizaciji. Intermedijarni polimer, poznat kao "poli (aminska kiselina)", topljiv je zbog jakih vodikovih veza sa polarnim rastvaračima koji se obično koriste u reakciji. Zatvaranje prstena vrši se na visokim temperaturama od 200–300 °C (392–572 °F; 473–573 K) .
Toplotna provodljivost Kaptona na temperaturama od 0,5 do 5 kelvina prilično je visoka za tako niske temperature, κ = 4,638 × 10 −3 T 0,5678 W · m −1 · K −1 .[3] To ga je, zajedno s dobrim dielektričnim kvalitetama i dostupnošću kao tankih limova, učinilo omiljenim materijalom u kriogenici, jer pruža električnu izolaciju pri malim toplotnim gradijentima. Kapton se redovno koristi kao izolator u ultra visokim vakuumskim okruženjima zbog svoje male brzine ispuštanja gasova.[4]
DuPont invented Kapton® polyimide film over 45 years ago