Kemoprofilaksa

Kémoprofiláksa (tudi kémoprevéncija) je uporaba zdravil z namenom preprečevanja bolezni ali okužbe.[1] Kemoprofilaksa z antibiotiki se lahko uporablja, na primer, pri posameznikih z motnjami imunskega sistema za preprečevanje bakterijskih (zlasti priložnostnih) okužb.[2] Uporablja se lahko tudi za omejitev širjenja epidemije ali pa bolnikih s ponavljajočimi se okužbami (npr. okužbami sečil), da se prepreči njihova ponovitev. Lahko se nanaša tudi na aplikacijo heparina za preprečevanje globoke venske tromboze pri hospitaliziranih bolnikih.

V nekaterih primerih se kemiprofilaksa uporabi, da se prepreči širjenje že obstoječe okužbe na druge organe.

Pri preprečevanju okužb poznamo dve obliki kemoprofilakse:[3]

Uporabo kemoprofilakse omejujeta predvsem dva dejavnika: tveganje in stroški.

  • Vsa zdravila lahko povzročijo neželene učinke. Na splošno naj bi se s kemoprofilaksa uporabila, če koristi zdravljenja odtehtajo tveganja.
  • Stroški, povezani s kemoprofilakso, so lahko omejujoči, še zlasti kadar so stroški zdravljenja visoki, pojavnost ciljne bolezni pa je majhna. Veliko oblik kemoprofilakse zato ni stroškovno učinkovitih.
  1. Napaka pri navajanju: Neveljavna oznaka <ref>; sklici, poimenovani Woolf_et_al2008, ne vsebujejo besedila (glej stran pomoči).
  2. Napaka pri navajanju: Neveljavna oznaka <ref>; sklici, poimenovani Golan2008, ne vsebujejo besedila (glej stran pomoči).
  3. McBride W. J. H. Chemoprophylaxis of Tropical Infectious Diseases. Pharmaceuticals 2010, 3, 1561-1575.

Kemoprofilaksa

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne