Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Keoma (Keoma) | |
1976-os olasz film | |
![]() | |
Franco Nero a félvér revolverhős Keoma szerepében | |
Rendező | Enzo G. Castellari |
Producer | Manolo Bolognini |
Műfaj | spagettiwestern |
Forgatókönyvíró | Forgatókönyv: Enzo G. Castellari Nico Ducci George Eastman Mino Roli Joshua Sinclair (nem szerepel a stáblistán) Történet: George Eastman |
Főszerepben | Franco Nero Woody Strode William Berger Donald O'Brien Olga Karlatos Joshua Sinclair |
Zene | Guido De Angelis Maurizio De Angelis |
Operatőr | Aiace Parolin |
Vágó | Gianfranco Amicucci |
Jelmeztervező | Carlo Simi |
Díszlettervező | Carlo Simi |
Gyártás | |
Gyártó | Uranos Cinematografica |
Ország | ![]() |
Nyelv | olasz |
Játékidő | 105 perc |
Képarány | 2,35:1 |
Forgalmazás | |
Forgalmazó | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Bemutató | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Korhatár | ![]() |
További információk | |
A Keoma (más országokban Django Rides Again és The Violent Breed címeken is forgalmazták) egy 1976-ban bemutatott spagettiwestern, Enzo G. Castellari rendezésében, Franco Nero főszereplésével. A Keomáról azt tartják, hogy egyike az utolsó spagettiwesterneknek, tulajdonképpen az utolsó olyan olasz vadnyugati film, amely nagy megbecsülést vívott ki magának. A Keoma tiszteleg a korábbi westernek előtt, és a tipikus momentumok is fellelhetők benne, mint például a pisztolypárbaj, az antihős főszereplő és a jellegzetes zene, valamint az időlassítások. A filmet a rajongók és a kritikusok is a valaha készült egyik legjobb westernfilmnek tartják, néhányan pedig az 1966-ban bemutatott Django című film folytatásaként emlegetik, amiben szintén Franco Nero játszotta a főszerepet. Mindazonáltal a két filmnek a főszereplőn és műfaján kívül semmi köze egymáshoz.
A filmet 1976-ban mutatták be hazájában, Olaszországban, a magyar mozikban pedig 1978. augusztus 31-én volt a premierje. Amerikában csak az autósmozikban forgalmazták, később kiadták VHS-en és DVD-n is. Magyarországon DVD-n az Ultrafilm adta ki.