Kirjatuvi

Columba livia

Kirjatuvi on tavaline kodutuvi (Columba livia var. domestica)[1] või tõuaretuse käigus parendatud isend, keda kasutatakse kirjade ja sõnumite kohaletoimetamiseks kahe punkti vahel.

"Armastuse sõnumikandja", Leonard Straszyński, 1867

Tavaliselt on need tuvid saanud teatava väljaõppe,[2] ehkki võime koju tagasi pöörduda on iga tuvi kaasasündinud instinkt.

Kirjatuvid kasutavad orienteerumiseks Maa magnetvälja omadusi, nende tundlikud närviretseptorid on võimelised tajuma väiksemaidki muutusi neid ümbritseva magnetvälja suunas, polaarsuses ja tugevuses. See on nende loomupärane omadus, mida lisaks tuvidele omavad ka teised (ränd)linnud ja roomajad (nt merikilpkonnad).[1] Arvatakse, et võime tajuda magnetvälja annavad loomadele magnetilised valgud, mis teevad koostööd valgustundlikke valkudega; need valgud on olemas ka inimesel.[3][4]

Tuvisid kasutatakse ka võistlusspordis[5]. Võistlustuvide omanikud treenivad oma linde just selleks otstarbeks ja toidavad neid erilisel viisil[6], et nende hoolealused sooritaksid oma etteasted võimalikult kiiresti ja täpselt.[5]

Kirjatuvid on tugevalt mõjutatud kosmoseilmast: kui Päikese aktiivsus on suur, võib tuvide orienteerumisvõime häiruda ja nad lendavad vales suunas või sihitult ringi. Tuvikasvatajad jälgivad hoolega kosmoseilma ennustusi ning Päikese magnettormide ajal tuvide võidulendamisi ei korraldata.[7]

  1. 1,0 1,1 "Dove | Mourning, Columbidae, Pigeons | Britannica". www.britannica.com (inglise). Vaadatud 6. augustil 2023.
  2. Dan. "How To Train A Carrier Pigeon". Pigeonpedia (Ameerika inglise). Vaadatud 6. augustil 2023.
  3. Gray, Richard (18. november 2015). "Magnetic compass helps pigeons find their way - and humans have it too". Mail Online. Vaadatud 10. augustil 2023.
  4. Qin, Siying; Yin, Hang; Yang, Celi; Dou, Yunfeng; Liu, Zhongmin; Zhang, Peng; Yu, He; Huang, Yulong; Feng, Jing; Hao, Junfeng; Hao, Jia; Deng, Lizong; Yan, Xiyun; Dong, Xiaoli; Zhao, Zhongxian (16. november 2015). "A magnetic protein biocompass". Nature Materials (inglise). 15 (2): 217–226. DOI:10.1038/nmat4484. ISSN 1476-4660.
  5. 5,0 5,1 "Pigeon racing | History, Rules & Training | Britannica". www.britannica.com (inglise). Vaadatud 6. augustil 2023.
  6. Lofts, McLaughlin. "McLaughlin Lofts". McLaughlin Lofts (Ameerika inglise). Vaadatud 6. augustil 2023.
  7. "Bad (space) weather cancels pigeon races! | NASA Space Place – NASA Science for Kids". spaceplace.nasa.gov. Vaadatud 6. augustil 2023.

Kirjatuvi

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne