Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Kujavsko

Kujavsko
Poloha Kujavska na mapě Polska
Poloha Kujavska na mapě Polska
Kujavsko – znak
znak
Geografie
Hlavní městoWłocławek, Inowrocław a Kruszwica
Statushistorická polská země
Souřadnice
Rozloha5 924 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 000 000
Hustota zalidnění168,8 obyv./km²
Jazykpolština, v minulosti také němčina a ruština
Národnostní složeníPoláci, do roku 1945 významná německá a židovská menšina
Náboženstvíkatolictví, do roku 1945 významná protestantská a židovská komunita
Správa regionu
StátPolskoPolsko Polsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kujavsko a další historické země Polska na pozadí moderních správních hranic

Kujavsko, popř. Kujavy (polsky Kujawy, latinsky Cuiavia, německy Kujawien, rusky Куявия, Kujavija), je historická země v Polsku, svébytný etnografický a etnolingvistický region na západ od Varšavy.[1] V současné době je součástí Kujavsko-pomořanského vojvodství. Nepatrná část historického území nachází se také v severních částech poviatů Kolského a Koninského ve Velkopolském vojvodství a v poviatu Płockém v Mazovském vojvodství. Na severu hraničí s Pomořím, na západě s Velkopolskem a na východě s Mazovskem. V minulosti bylo Kujavské knížectví lénem Polského království, pak bylo rozděleno na několik údělných knížectví a následně vojvodství.

Kujavsko nemá jedno hlavní historické centrum. Ve 13. století hlavním městem Kujavského knížectví byla Inowrocław; ve století 14. až 18. pak společně s Brestem Kujavským, Bydhoští a Gniewkovem. Společný sněm kujavských vojvodství zasedal v teto době v Radziejově. V důsledku napoleonských válek se Inowrocław stala centrem německé části Kujavska a Włocławek části ruské. Ve Włocławku dnes sídlí kujavský biskup a město je nejdůležitějším etnografickým centrem této země, ovšem největším městem a zároveň politickým a ekonomickým centrem je Bydhošť.

Území je obýváno Kujavany, slovanským obyvatelstvem dorozumívajícím se kujavským nářečím polštiny.[2]

  1. Kujavsko – Polské nářečí. Multimediální průvodce pod redakcí Haliny Kraś. www.gwarypolskie.uw.edu.pl [online]. [cit. 2010-09-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-19. 
  2. Kujavština – Polské nářečí. Multimediální průvodce pod redakcí Haliny Kraś. www.gwarypolskie.uw.edu.pl [online]. [cit. 2010-09-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-13. 

Previous Page Next Page






كويافيا Arabic Куявія BE Куявия Bulgarian Kùjawë CSB Kujavia Danish Kujawien German Kujawska DSB Κουγιαβία Greek Kuyavia English Kujavio EO

Responsive image

Responsive image