Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Oinomaos

Oinomaos
Místo pohřbeníTomb of Oinomaos (Olympia)
ChoťEvarete
Eurythoe[1]
DětiHippodameia[2]
Leucippus[2]
Alkippé (dcéra Oinomaa)
Dysponteus[2]
RodičeArés[3] a Alxión a Asteropé (), Harpina[3] a Eurythoe[1]
PříbuzníÁtreus[4], Pittheus, Thyestés[4], Dias, Alcathous, Kopreus, Eurydiké, Astydameia (dcéra Pelopa), Pleisthenés, Lysidiké, Dimoetes, Troezen, Nikippé, Hippalcmus, Antibia, Corynthius, Cleon, Argeus a Aelius (vnoučata)
Funkcekrál v řecké mytologii
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oinomaos (latinsky Oenomaus) je v řecké mytologii syn boha války Area a jeho milenky Harpiny. Byl králem v élidské Píse.

Měl dceru Hippodameiu, o jejíž kráse se vyprávěly zvěsti. O její ruku se ucházela řada urozených nápadníků, ale protože nedokázali splnit podmínku jejího otce, zemřeli a jejich hlavy zdobily hradní bránu.

Až přišel Pelops, syn Tantalův, král v Sipylu, odkud však byl vyhnán vojsky krále Íla. Připlul až do Písy, zalíbila se mu králova dcera a požádal o její ruku. Jenže Oinomaos byl rozhodnut, že svou dceru nikdy neprovdá, protože věštba pravila, že jeho zeť bude příčinou jeho smrti. A tak sice každého nápadníka vlídně přijal, ale vyzval ho ke zkoušce zdatnosti. Dostane jeho dceru, když zvítězí v závodě s koňmi. Ale bylo další pravidlo: vítěz poraženého probodne oštěpem a usekne mu hlavu.

Pelops brzy zjistil, že král vždy vítězí, i když dá soupeři velký náskok. Měl totiž zázračné koně, daroval mu ho jeho otec, bůh války Áres. Ovšem Pelops měl zase od boha Poseidóna vůz s okřídlenými koly (nebo jiní říkali, že ho táhli okřídlení koně). Zatímco krále poháněl strach ze smrti, u Pelopa to byla láska k princezně. Navíc se pojistil - obětoval bohatě bohům a obdaroval královského vozataje Myrtila, aby uvolnil zákolník králova závodního vozu. Jiná verze uvádí, že ho podplatila sama Hippodameia, protože se chtěla vdávat. Závod probíhal jako obvykle - král dal Pelopovi náskok, ale když ho v cílové rovince doháněl a chtěl ho probodnout oštěpem, kolo vypadlo a on si při havárii roztříštil lebku. Pelops vyslovil politování, obětoval bohům a po uplynutí doby smutku se oženil s Hippodameiou. Stal se nástupcem trůnu v Píse a prý založil na památku slavnostní hry, zasvěcené Olympskému Diovi. (Sparťané tvrdí, že je založil Héraklés.)

Vozataje Myrtila, který zradil svého krále, Pelops bez váhání svrhl s vysoké skály do moře, ale Myrtilos ho před smrtí ještě proklel.

  1. a b Benjamin Hederich: Benjamin Hederichs ehemal. Rect. zu Großenhayn gründliches mythologisches Lexicon. 1724. Dostupné online. [cit. 2023-10-25].
  2. a b c MANTO. Dostupné online. [cit. 2023-10-25].
  3. a b Pelops. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
  4. a b různí autoři: Энциклопедический словарь. Petrohrad: Brockhaus–Jefron. 1907.

Previous Page Next Page






Oinomaos BR Enòmau (fill d'Ares) Catalan Oinomaos (König von Pisa) German Οινόμαος Greek Oenomaus English Enomao EO Enómao Spanish اوینومائوس FA Oinomaos Finnish Œnomaos French

Responsive image

Responsive image