Pankreatitis

Upala gušterače (pankreatitis) predstavlja upalu izazvanu aktiviranim enzimima gušterače. Gušterača je velika žlijezda koja se nalazi iza želudca i u tijesnom kontaktu je sa dvanaesnikom (duodenumom). Gušteračni vod sakuplja digestivne sokove i vodi ih u duodenum. Ovaj vod se spaja sa glavnim žučnim vodom koji se naziva glavni žučovod (lat. ductus choledocus). U normalnim situacijama enzimi gušterače se nalaze u neaktivnoj formi do trenutka kada se nađu u alkalnoj sredini unutar duodenuma.[1] Međutim, kod upale dolazi do aktiviranja ovih enzima koji tada počinju autodigestiju same žlijezde. Pankreatitis je upala gušterače koja može nastati u toku zaraznih bolesti ili prelaskom infekcije u gušteraču metastatski ili sa žučnih puteva u holelitijazi.[2]

Po toku, pankreatitis može biti:

Obje forme mogu dovesti do komplikacija.[3] U teškim slučajevima dolazi do krvarenja, infekcije i trajnog oštećenja organa uz, po život opasni, šok. Smrtnost kod akutne upale gušterače je oko 20%.

Znaci i simptomi pankreatitisa zavise i od tipa upale.[3]

  1. ^ http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/pancreatitis/ Arhivirano 7. 1. 2007. na Wayback Machine pristupano 11. juni 2010.
  2. ^ "Arhivirana kopija". Arhivirano s originala, 17. 6. 2009. Pristupljeno 27. 2. 2009.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  3. ^ a b http://www.mayoclinic.com/print/pancreatitis /DS00371/DSECTION=all&METHOD=print pristupano 11. juni 2010.

Pankreatitis

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne