Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Pi-si

Řada želv v chrámu literatury v Hanoji. Na stély se od roku 1484 zapisovala jména kandidátů úspěšně složivších státní úřednické zkoušky.

Pi-si (čínsky: pchin-jin bìxì, znaky tradiční 贔屭, zjednodušené 赑屃) je bájný tvor, směsice čínského draka a želvy, jeden z „devíti dračích synů“ (lung šeng ťiou c’, 龍生九子, 龙生九子) čínské mytologie.[1] Další názvy kamenných želv jsou kuej-fu (龟趺) a pa-sia (霸下).

Charakter pi-si je obvykle shrnován do fráze „pi-si ráda nosí břemena“ (pi-si si fu čung, 赑屃喜负重) a proto se v čínské architektuře objevuje jako obří ušatá a zubatá želva nesoucí na krunýři stélu s důležitým textem. Různé varianty takových stél na hřbetě želvy stojí v Číně i okolních zemích ovlivněných čínskou kulturou: Vietnamu, Koreji, Mongolsku a dokonce v Rusku (v Ussurijsku).

Ve staré čínské tradici želva symbolizuje dlouhověkost; její tvar byl spojován se vznikem světa; její blízkost k bohům vedla k využití pro věštění. Všechny tyto faktory mohly ovlivnit výběr želvy jako základu stél majících stát navždy.[2] V literatuře se objevil i názor, že motiv želvy-podstavce byl ovlivněn tradičním indickým obrazem želvy nesoucí na krunýři slona, který nese svět.[3]

  1. WELCH, Patricia Bjaaland. Chinese Art : A Guide to Motifs and Visual Imagery. North Clarendon, VT: Tuttle, 2008. 288 s. Dostupné online. ISBN 080483864X. S. 122–123. (anglicky) 
  2. SEGALEN, Victor. Stèles. Překlad Timothy James Billings, Christopher Bush. Middletown, Conn.: Wesleyan University Press, 2007. 415 s. ISBN 0819568325, ISBN 9780819568328. S. 53–54. (anglicky) 
  3. WILLIAMS, Charles Alfred Speed. Chinese Symbolism and Art Motifs: An Alphabetical Compendium of Antique Legends and Beliefs, as Reflected in the Manners and Customs of the Chinese. Boston: Tuttle Publishing, 1998. 472 s. ISBN 0804815860. Kapitola Tortoise, s. 405. (anglicky) 

Previous Page Next Page






Bixi (mitologia) Catalan Bixi (Mythologie) German Bixi English Bixi (mitología) Spanish Bìxì French 贔屓 Japanese 귀부 Korean Bixi NB Биси Russian Biši SL

Responsive image

Responsive image