Poprava

Trhání koňmi

Poprava, někdy označovaná též obecnějším výrazem exekuce (z latinského exsecutio, vykonání, provedení), je akt vykonání trestu smrti. Dnes obvyklé způsoby popravy jsou oběšením, zastřelením, smrtící injekcí, otrávením v plynové komoře a proudem na elektrickém křesle. V některých islámských zemích se popravuje i zastaralými způsoby poprav, jako je stětí hlavy na špalku nebo ukamenování. Ve většině zemí, které praktikují trest smrti, jako jsou Spojené státy, Bělorusko, Čína, Jižní Korea, Japonsko, Thajsko či Indonésie, se popravuje neveřejně ve věznicích, existují však země jako Írán, Afghánistán, Saúdská Arábie, Somálsko nebo Severní Korea, kde se popravy konají veřejně na popravišti, náměstí nebo dokonce na sportovních stadionech.

Historický význam slova poprava znamená „učinit někomu po právu“, tedy vykonání popravy na příkaz soudců, tzv. poprávců, znamenalo naplnění litery práva.[1]

  1. JURÍK, Stanislav; PROŠEK, Martin. Vykonání rozsudku smrti. Český rozhlas Plzeň [online]. Český rozhlas, 13. říjen 2014 [cit. 2019-01-03]. Dostupné online. 

Poprava

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne