Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


STL

STL
CAD reprezentace prstence (naznačeného dvěma soustřednými červenými kružnicemi) a STL aproximace stejného tvaru (složeného z trojúhelníkových stěn)
CAD reprezentace prstence (naznačeného dvěma soustřednými červenými kružnicemi) a STL aproximace stejného tvaru (složeného z trojúhelníkových stěn)
Přípona souboru.stl
Typ internetového média
  • model/stl
  • model/x.stl-ascii
  • model/x.stl-binární
Tvůrce3D Systems
První verze1987
Typ formátuStereolitografie
Další významy jsou uvedeny na stránce STL (rozcestník).

STL (zkratka ze „stereolitografie“) je nativní formát souboru stereolitografického programu pro CAD vytvořeného firmou 3D Systems[1][2][3]. Zkratka STL má několik dodatečně vytvořených vysvětlení, jako například „Standard Triangle Language“ a „Standard Tessellation Language“.[pozn. 1]. Formát STL je podporován mnoha dalšími programy; je používanější pro rapid prototyping, 3D tisk a Computer aided manufacturing[pozn. 2]. STL soubory popisují pouze geometrii povrchu trojrozměrného objektu bez reprezentace barev, textur nebo jiných obvyklých atributů CAD modelu. Formát STL definuje textovou i binární reprezentaci souborů. Použití binárních souborů je častější, protože jsou kompaktnější[6].

STL soubor popisuje syrový, nestrukturovaný triangulovaný povrch pomocí jednotkových normálových vektorů a vrcholů (uspořádaných podle pravidla pravé ruky) trojúhelníků ve trojrozměrné kartézské soustavě souřadnic. V původním standardu musely být všechny souřadnice kladná čísla, ale toto omezení již není vynucováno, a záporné souřadnice se v STL souborech běžně vyskytují. STL soubory neobsahují žádné informace o mírách a používají libovolné jednotky[pozn. 3].

  1. StereoLithography Interface Specification. [s.l.]: 3D Systems, Inc., červenec 1988. 
  2. StereoLithography Interface Specification. [s.l.]: 3D Systems, Inc., říjen 1989. 
  3. SLC File Specification. [s.l.]: 3D Systems, Inc., 1994. 
  4. GRIMM, Todd. User's Guide to Rapid Prototyping. [s.l.]: Society of Manufacturing Engineers, 2004. Dostupné online. ISBN 0-87263-697-6. S. 55. 
  5. CHUA, C. K; LEONG, K. F.; LIM, C. S. Rapid Prototyping: Principles and Applications. 2. vyd. [s.l.]: World Scientific Publishing Co, 2003. ISBN 981-238-117-1. 
  6. Burns, Marshall. Automated Fabrication. [s.l.]: Prentice Hall, 1993. Dostupné online. ISBN 978-0-13-119462-5. 
  7. The StL Format: Standard Data Format for Fabbers, reprinted from Marshall Burns, Automated Fabrication [online]. Dostupné online. 


Chybná citace: Nalezena značka <ref> pro skupinu „pozn.“, ale neexistuje příslušná značka <references group="pozn."/>


Previous Page Next Page