Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Sarkolema

Sarkolema
Skeletni mišić sa sarkolemom, označenom gore lijevo
Identifikatori
MeSHD012508
THTH {{{2}}}.html HH2.00.05.0.00003 .{{{2}}}.{{{3}}}
Anatomska terminologija

Sarkolema (grč. σαρκο- – sarko = meso + -λέμμα – lemma = posuda), zvana i miolema, je ćelijska membrana ćelijskih vlakana prugastih mišića.[1] Sastoji se od lipidnog dvosloja i tankog vanjskog omotača polisaharidnog materijala (glikokaliks) koji kontaktira baznu membranu. Ta membrana sadrži brojna tanka kolagenska vlakna i specijalizirane proteine poput laminina,[2] koji pružaju skelu za koju se mišićno vlakno može pridržavati. Transmembranskim proteinima u plazmamembrani, aktinski skelet unutar ćelije povezan je s baznom membranom i ćelijom izvana. Na svakom kraju mišićnog vlakna površinski sloj sarkolemme stapa se s vlaknima tetiva, a vlakana tetiva se, pak, skupljaju u snopove kako bi formirali mišićne tetive koje se pridržavaju za kosti.

Sarkolemma općenito održava istu funkciju u mišićnim ćelijama kao plazmamembrana u ostalim eukariotskim ćelijama.[3] Djeluje kao barijera između vanćelijskih i unutarćelijskih odjeljaka, definirajući pojedinačno mišićno vlakno od njegove okoline. Lipidna priroda membrane omogućuje joj da odvaja tekućine unutar i vanćelijskih odjeljaka, jer je samo selektivno propusna za vodu kroz akvaporinske kanale. Kao i u ostalim ćelijama, to omogućava da se kompozicije odjeljaka kontroliraju selektivnim transportom kroz membranu. Membranski proteini, poput ionske pumpe, mogu stvoriti ionske gradijente s potrošnjom adenozin-trifosfata, koji će se kasnije koristiti za energetski pogon drugih tvari kroz membranu (kotransport) ili generiraju električne impulse kao što su akcijski potencijali.

Posebna karakteristika sarkoleme je da on invadira u citoplazmu mišićne ćelije, formirajući membranske tubule radijalno i uzdužno unutar vlakna koje se nazivaju poprečne tubule (T-tubule). Na obje strane poprečnih tubula nalaze se terminalna cisterna i glatki endoplazmatski retikulum, u mišićima zvani sarkoplazmatski retikulum (SR). Poprečne tubule okružene s dvije cisterne SR poznate su kao trijade, a kontakt tih struktura nalazi se na spoju A- i I-pruga.

  1. ^ Sarcolemma na US National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)
  2. ^ Engvall, E.; Earwicker D; Haaparanta T; Ruoslahti E; Sanes JR. (septembar 1990). "Distribution and isolation of four laminin variants; tissue restricted distribution of heterotrimers assembled from five different subunits". Cell Regulation. 1 (10): 731–40. doi:10.1091/mbc.1.10.731. PMC 361653. PMID 2099832.
  3. ^ Boron, Walter F. (2009). Medical Physiology 2nd edition. Philadelphia: Saunders. str. 9–21.

Previous Page Next Page






غشاء الليف العضلي Arabic Sarkolemm German Sarcolemma English Sarcolema Spanish سارکولما FA Sarcolema GL Sarkolema ID Sarcolemma Italian 筋鞘 Japanese Сарколемма KK

Responsive image

Responsive image