Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Schiavona

Schiavona

Schiavona
Vrsta mač
Država podrijetla Mletačka Republika
Mletačka Dalmacija
Povijest uporabe
U službi 15. stoljeće18. stoljeće
Dužina 900 mm – 1200 mm
Masa 0,9 kg do 1,4 kg

Schiavona je dalmatinski renesansni mač koji je korišten od kraja 15. do početka 19. stoljeća. Korištena je primarno kao pješačko oružje, kod profesionalnih vojnika iz Dalmacije i Istre u mletačkoj mornarici. Mač se koristio za borbe na kopnu i moru, a osim u Sjevernoj Italiji mač je kasnije korišten u Škotskoj, gdje je do danas mač ovog tipa ostao dio svečane odore škotskih "highland" pukovnija.

Veliku popularnost stekao je u 16. stoljeću, pogotovo nakon Lepantske bitke u kojoj su mletački vojnici iz Dalmacije, naoružani upravo schiavonama, odigrali ključnu ulogu u pobijedi nad turskom flotom. Korištena je sve do Napoleonskih ratova, a danas je još uvijek osim u muzejima, možemo pronaći u Hrvatskoj, kao dio tradicionalne nošnje dalmatinskih gradova (Vela Luka, Korčula).

Schiavone overo Dalmatino (Schiavone ili Dalmatinac), Prikaz dalmatinskog vojnika, Venecija, 1590., Cesare Vecellio[1]

Schiavona ima široko dvosjeklo sječivo koje je namijenjeno za sječu i bod i s velikim štitnikom za ruku u obliku košarice koji se osim za zaštitu korisitio i za udarce. Schiavona je dobila ime po gardi mletačkog dužda koju su činili Hrvati (Slaveni, Schiavoni) iz Dalmacije (Boke) i Istre. Schiavona je u 17. stoljeću postalo omiljeno oružje u Italiji i u zemljama koje trgovale su s njom, kao pješačko, ali i kao oružje teške konjice.[2] Ime "schiavona" dolazi meltačkog naziva za slavensko stanovništvo Dalmacije (i Istre), te bi u doslovnom prijevodu značilo mač "slavenka" ili "dalmatinka". Isti korijen imena pronalazimo kod starije schiavonesce, no radi se o dva različita mača, schiavonesca je stariji i veći mač, gotovo mač za dvije ruke, dok je schivona kraći moderniji mač s košarom, poveznicu kod primjeraka iz Dalmacije pronalazimo u takozvanoj "mačjoj" ili "lavljoj" glavi na dnu drške.

  1. Cesare Vecellio | De gli habiti antichi et moderni di diversi parti del mondo, libri due ... The Metropolitan Museum of Art (engleski). Pristupljeno 16. rujna 2023.
  2. schiavona | Hrvatska enciklopedija. www.enciklopedija.hr. Pristupljeno 31. listopada 2022.

Previous Page Next Page






Schiavona Czech Schiavona (Waffe) German Mandoble Spanish Schiavona Italian Schiavona Polish Скьявона Russian Schiavona SL Ск'явона Ukrainian

Responsive image

Responsive image