Stellaland

Republika Stellaland
Spojené státy Stellalandu

Republiek Stellaland
Verenigde Staten van Stellaland
 Tswanové
 Griquové
 Goshen
18821885 Britské Bečuánsko 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Motto Gewapend en Regtvaardig
Geografie
Mapa
15 500 km²
Obyvatelstvo
20 500
Státní útvar
jihoafrická libra
Vznik
26. 7. 1882
Zánik
srpen 1885
Státní útvary a území
Předcházející
Tswanové Tswanové
Griquové Griquové
Goshen Goshen
Následující
Britské Bečuánsko Britské Bečuánsko

Republika Stellaland (Republiek Stellaland) byla jednou z búrských republik, která existovala v severovýchodní části Kapska v letech 1882-1885. Měla rozlohu 15 500 km² a žilo v ní přes dvacet tisíc obyvatel, z toho asi tři tisíce bělochů. Hlavním městem byl Vryburg.

Na území okolo horního toku řeky Harts, které původně obývali domorodí Griquové a Tswanové, se v druhé polovině 19. století začali usazovat búrští farmáři z Transvaalu. V červenci 1882 vyhlásili vlastní nezávislý stát, jehož prezidentem se stal Gerrit Jacobus van Niekerk. Název Stellaland vznikl z latinského výrazu pro hvězdu stella, protože v době vyhlášení republiky byla na nebi vidět nápadná kometa, hvězda byla také vyobrazena na státní vlajce. V roce 1883 byl Stellaland sloučen se sousední republikou Goshen a vznikly Spojené státy Stellalandu (Verenigde Staten van Stellaland) o rozloze okolo 25 000 km² a s necelými čtyřiceti tisíci obyvatel. Systém vlády kopíroval ostatní búrské republiky, stát měl vlastní zákonodárný orgán Die Bestuur, také vydával vlastní poštovní známky.[1]

V únoru 1884 vyhlásil Cecil Rhodes britský nárok na strategicky položené území Stellalandu. V reakci na to převzala Transvaalská republika v září téhož roku nad územím protektorát, nezabránila však tomu, že v prosinci 1884 vstoupila do Stellalandu britská vojska, která vedl Charles Warren, a do února následujícího roku území republiky obsadila. V srpnu 1885 byl Stellaland oficiálně připojen ke kolonii Britské Bečuánsko.


Stellaland

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne