Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Urbari

Izloženi urbar u Državnom arhivu u Rijeci

Urbari su popisi prihoda i prava zemljišnih vlastelinstava te podaničkih podavanja, obveza i službi, odnosno zbirke propisa kojima su se od srednjeg vijeka[1] uređivali odnosi između vlastelina i kmetova. Nastajali su radi lakšeg upravljanja vlastelinstvima i dokazivanja njihovih prava, a vođeni su u njemačko-austrijskim zemljama od srednjeg vijeka do ukinuća kmetstva 1848. godine. Naziv potječe od srednjovisokoga njemačkog urbëran, erbëran, što znači donositi, davati prihod. Urbar tako znači zemlju koja donosi prihod, a urbar buoch knjigu u kojoj je takva zemlja, odnosno renta, upisana.

Najpoznatije urbare koji su se odnosili na hrvatski teritorij donijela je Marija Terezija (1755. privremeni urbar za Hrvatsku, 1756. godine Slavonski urbar, a tek 1780. godine donosi potpuni Hrvatski urbar). Tim urbarima utvrđeno je maksimalno opterećenje kmetova, odnosno maksimalna tlaka.

  1. urbar. Hrvatska enciklopedija. Leksikografski zavod Miroslav Krleža. Pristupljeno 5. listopada 2024.

Previous Page Next Page






Urbari Catalan Urbář Czech Jordebog Danish Urbar (Verzeichnis) German Urbarium English Urbario EO Maakirja Finnish Urbárium Hungarian Polittico#Documento medievale Italian 記帳法 Japanese

Responsive image

Responsive image