Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Zobor

Zobor
Ilustracja
Zobor i Nitra
Państwo

 Słowacja

Położenie

Powiat Nitra

Pasmo

Nizina Naddunajska

Wysokość

586,9 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zobor”
Ziemia48°20′47″N 18°06′32″E/48,346389 18,108889

Zobor (586,9 m n.p.m.) – wapienny szczyt wyznaczający południowo-zachodni kraniec pasma górskiego Trybecz na Słowacji. Jego masyw wbija się klinem w obszar Niziny Naddunajskiej, przylegając do północnych osiedli Nitry. Stanowi, obok Žibricy (617 m n.p.m.) jedną z dwóch dominant niewielkiej, wyraźnie wyodrębniającej się w terenie grupy górskiej Zoboru.

Niespełna 500 m na pd.-zach. od głównego szczytu góry, oddzielone od niego płytką przełęczą zwaną Sedlo pod Zoborom, znajduje się spiętrzenie krótkiego, szerokiego i obłego grzbietu, określane dziś jako Pyramída (pol. Piramida, 533,8 m n.p.m.). Ok. 750 m na pd.-zach. od niej i znacznie niżej z mało rozczłonkowanych zboczy masywu w kierunku pd.-zach. wysuwa się króciutkie ramię, którego lokalne spiętrzenie nosi nazwę Malá skalka (405,5 m n.p.m.).

Góra wchodzi w skład obszaru chronionego krajobrazu Ponitrie. Część zachodnich zboczy objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody Zoborská lesostep. Na pn.-zach. grzbiecie góry, ok. 800 m od jej wierzchołka rozległe łąki, częściowo wchodzące w skład wspomnianego rezerwatu. Sztucznego pochodzenia (powstały kilka wieków temu przez karczowanie lasów dla celów pasterstwa), otoczone są dębowo-grabowymi i sosnowymi lasami. Biegnie przez nie, a następnie przez szczyt Zoboru na pn.-wsch., aż na wierzchołek Žibricy, ścieżka dydaktyczna.

Pierwsze wzmianki o szczycie pojawiają się w latach 1111-1113, jako de Zuburiensis. Nazwa być może wywodzi się od mitycznego słowiańskiego władcy tego rejonu - Zobora, który rezydował na górze. W lasach wokół szczytu znajdują się pozostałości długiego na ok. 3 km systemu wałów ziemnych wczesnośredniowiecznego grodziska refugialnego.


Previous Page Next Page






Zubor CEB Zobor Czech Zobor German Zobor (monto) EO Zobor (sommet) French Zobor (hegy) Hungarian Зобор (вершина) Russian Zobor (vrch) SK Зобор (гора) Ukrainian

Responsive image

Responsive image