Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Elektrokardiostimulators

Attēlā redzams elektrokardiostimulators jeb sinoatriālais (SA) mezgls, kas ir dabīgais elektrokardiostimulators sirds elektriskās vadīšanas sistēmā.

Sirds muskuļa kontrakciju visiem dzīvniekiem ierosina elektriskie impulsi, ko sauc par darbības potenciālu. Ātrums, ar kādu šie impulsi uzliesmo, kontrolē sirds kontrakcijas ātrumu, tas ir, sirdsdarbības ātrumu. Šūnas, kas rada šos ritmiskos impulsus, nosakot asins sūknēšanas tempu, sauc par elektrokardiostimulatora šūnām, un tās tieši kontrolē sirdsdarbības ātrumu. Tie veido elektrokardiostimulatoru jeb dabisko elektrokardiostimulatoru. Lielākajai daļai cilvēku elektrokardiostimulatora šūnu koncentrācija sinoatriālajā (SA) mezglā ir dabiskais elektrokardiostimulators un tā radītais ritms ir sinusa ritms.

Sinoatriālā mezgla un Hisa atrioventrikulārā saišķa shematisks attēlojums. SA mezgla atrašanās vieta ir parādīta zilā krāsā. Sarkanā krāsā attēlotā saišķa izcelsme ir koronārā sinusa atveres tuvumā, kas nedaudz palielinās, veidojot AV mezglu. AV mezgls sašaurinās uz leju Hisa saišķī, kas nonāk kambara starpsienā un sadalās divos saišķos - kreisajā un labajā kūlī/zarā. Šajā diagrammā nav pilnībā parādīts galīgo sadalījums.

Dažreiz ektopiskais elektrokardiostimulators nosaka ritmu, ja ir bojāts SA mezgls vai ir problēmas ar sirds elektriskās vadīšanas sistēmu. Sirds aritmijas var izraisīt sirds blokādi, kurā kontrakcijas zaudē jebkuru noderīgo ritmu. Cilvēkiem un dažreiz arī citiem dzīvniekiem mehānisku ierīci, ko sauc par mākslīgo elektrokardiostimulatoru (vai vienkārši elektrokardiostimulatoru), var izmantot pēc ķermeņa iekšējās vadīšanas sistēmas bojājumiem, lai radītu šos impulsus mākslīgi.


Previous Page Next Page