Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Gorani

Tento článek je o skupině íránských jazyků. O národu Goranů pojednává článek Gorani (národ).
Gorani
RozšířeníIrákIrák Irák
ÍránÍrán Írán
Počet mluvčích200,000–300,000 (2007)
KlasifikaceIndoevropské jazyky
Písmoarabské písmo
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3hac
Ethnologuehac
Wikipedie
není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gorani je skupina dialektů, která patří k severozápadní větvi íránských jazyků. Mluví jí Kurdové v nejjižnějších částech Íránského Kurdistánu a Iráckého Kurdistánu.

Ačkoli jazykem mluví etničtí Kurdové, gorani je od kurdštiny značně odlišné. Naopak je příbuzné a jazykem zazaki, jehož mluvčí se také považují za etnické Kurdy a s nímž tvoří podskupinu uvnitř severozápadních Íránských jazyků. Počet mluvčích se pohybuje mezi 200 a 300 tisíci. Mezi dialekty patří Hewramî, který je od ostatních dialektů dost odlišný.

Mnoho mluvčích vyznává kurdské náboženství jarsanismus, které má mnoho posvátných textů zaznamenaných právě v jazyce gorani. Gorani bylo dříve významným jazykem jihovýchodního Kurdistánu, ale později mnoho mluvčích přešlo na sorání; v 19. století bylo grani pomalu nahrazeno sorání v mnoha městech v Íránu i Iráku.

Původ slova se odvozuje od avestánského slova gairi - hora, ke kterému byl přidán sufix -i, značící obyvatele hor. Má tedy shodný původ[zdroj?] s Gorany, muslimskými Slovany na Balkáně.

     Kurmándží
     Sorání
     Pehlewani
     Zazaki
     Gorani
     smíšené oblasti

Previous Page Next Page






Gorani AF لهجة كردية غورانية Arabic Gorani AZ گوران دیلی AZB Гурански език Bulgarian Goraneg BR گۆرانی (شێوەزار) CKB Gorani German Goranki DIQ Γλώσσα γκορανί Greek

Responsive image

Responsive image