Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Protijed

Protijed (též antidotum, z řeckého antidoton) je látka s opačným účinkem k jiné látce, protilátka čili protijed. Jsou různorodou skupinou látek, které se vážou na jedovatou látku, inaktivují ji nebo ruší její toxický účinek. Obecně rozšířená mylná představa je, že většina otrav (intoxikací) je léčitelná výhradně pro ně určenými (specifickými) antidoty. Tato specifická antidota se používají jen k několika málo látkám. U ostatních otrav se aplikují nespecifická antidotastřevní adsorbencia, hlavně tzv. živočišné uhlí, nebo jsou léčeny symptomaticky.

Účinek je větší tím, čím dříve se podají, ale indikace podání nejsou jednotné. Například u benzodiazepinů (BZD) až při kómatu, u opiátů při depresi dechu nebo až po požití toxické dávky (např. u paracetamolu, olova).

Většina specifických antidot není registrována (malá poptávka), ministerstvo zdravotnictví (MZ) udílí výjimku z registrace. Vzácná antidota jsou dostupná v Toxikologickém informačním středisku[1] a obecně jsou dostupná jen některá. Například ve vybavení pražské Zdravotnické záchranné služby (ZZS HMP)[2] pro rok 2021 je atropin, calcium gluconicum, carbo activatus (Carbosorb), ethanol magistraliter p.o., flumazenil (Anexate), glukagon (Glucagen), hydroxycobalamin (Cyanokit), naloxon (v abecedním pořadí).

  1. ANTIDOTA - ZÁSOBY AKTUÁLNĚ. www.tis-cz.cz [online]. [cit. 2021-08-01]. Dostupné online. 
  2. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy. www.zzshmp.cz [online]. [cit. 2021-08-01]. Dostupné online. 

Previous Page Next Page






ترياق Arabic Antidot AZ Антыдоты BE Противоотрова Bulgarian Antídot Catalan Modgift Danish Antidot German Αντίδοτο Greek Antidote English Kontraŭveneno EO

Responsive image

Responsive image