Sevdalinka

Primjer sevdaha

Sevdalinka ili sevdah (arap. sawda - crna žuć) je tradicijska gradska i narodna pjesma u Bosni orijentalna prizvuka, popularna širom jugoistočne Europe, posebno u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji. Sama riječ potječe iz arapskoga, u turskom jeziku pojam se veže za melankolično raspoloženje, a u Bosni je poprimio značenje čežnje, ljubavnog žara, ljubavnih jada.

Prema Omeru Pobriću, sevdalinka je »bosanska, gradska ljubavna pjesma, pri čemu riječ 'bosanska' geografski određuje autohtnost sevdalinke, riječ 'gradska' urbanost, a riječ 'ljubavna' sadržajnu tematiku«.[nedostaje izvor]

Ne može se odrediti točno vrijeme njezina nastanka, ali se pretpostavlja da je nastala osmanskim osvajanjem srednjovjekovne Bosne, kada nastaju nova gradska naselja, a stara rastu. Razvoj gradova sa svim institucijama (škole, knjižnice, sudovi i sl.), kao i stambenih gradskih četvrti - mahala, uvjetovao je razvoj drukčijeg načina života od onoga u srednjovjekovnoj Bosni. Stambene četvrti (mahale), gdje su kuće bile ograđene visokim zidovima, bile su jako zatvorene za sve koji u njima ne žive. A kuće su se dijelile na ženski (haremluk) i muški dio (selamluk). Tako su žene bile zaštićene od muških pogleda, te se razvio mnogo zatvoreniji način života od onoga na selu. Kuće su također imale vrtove i dvorišta s cvijećem, a neke i vodoskoke (šadrvane). Kult vode, koji je bio raširen u Bosni i Hercegovini, nastanak zatvorenih gradskih četvrti i razdvajanje žena i muškaraca uzrokovali su povećanu ljubavnu čežnju i uvjetovali nastanak i razvoj sevdalinke.

Autori sevdalinki nepoznati su, tj. ona je nastajala u narodu te se naraštajima prenosila i uobličavala u današnji oblik.


Sevdalinka

Dodaje.pl - Ogłoszenia lokalne