Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Urianchajci

Urianchajci
MongolskoMongolsko Mongolsko26 654[1]
Jazyk(y)
mongolština, ojratština
Náboženství
tibetský buddhismus, šamanismus, ateismus
Příbuzné národy
Mongolové, Ojrati

Urianchajci (mongolsky Урианхай) je jméno několika příbuzných mongolských etnických skupin připomínaných od 13. století.

Ve 13. století popsal Rašíd ad-Dín lesní Uriangchajce jako vzdálený sibiřský lid, žijící v chatrčích z březové kůry a živící se lovem. Není jasné, zda patřili k mongolským, tunguzským či turkickým kmenům. Od lesních Uriangchajců Rašíd ad-Dín bezpečně odlišuje mongolský rod Urianchajců,[2] ze kterého pocházeli Čingischánovi generálové Dželme a Sübetej.

V 17. století se význam termínu Urianchajci v mongolštině rozšířil na všeobecné označení kmenů tunguzského, mongolského i turkického původu žijících na severozápad od Mongolska, na Altaji.[2] Podléhali Mongolům, od roku 1757 říši Čching. Dnes tito altajští Urianchajci žijí v západním Mongolsku (v Chovdském, Bajanölgijském a Chövsgölském ajmagu; roku 1989 jich bylo 21 300) a Sin-ťiangu v počtu přes 5 000 (1999).[2]

Jiní Urianchajci ve východním Mongolsku odvozují svůj původ od jednoho ze „šesti tümenů“ Dajan-chána. Obojí se považují za potomky výše zmíněného mongolského rodu Urianchajců.

  1. Sčítání lidu 2010
  2. a b c ATWOOD, Christopher P. Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire. New York: Facts on File, 2004. x + 678 s. Dostupné online. ISBN 0816046719. S. 9. (anglicky) 

Previous Page Next Page






Ураҥкай ALT Uraankay AZ Uriankhai Catalan Uriankhai English Urianĥoj EO اوریانخای FA Uriankhai French Uriankhai ID Urianhaj Italian ウリャンカイ Japanese

Responsive image

Responsive image